Ciosaniec

Ciosaniec – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, w gminie Sława.W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Ciosaniec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

HISTORIA NASZEJ WSI

Ciosaniec ( Schussenze ) – należy do najstarszych miejscowości na dawnym pograniczu Wielkopolski i Śląska. Już w dokumencie wystawionym 6 stycznia 1278 roku pojawia się pierwsza wzmianka dotycząca wsi „Zossinida” (Ciosaniec). Do roku 1793 miejscowość należała do Królestwa Polskiego a następnie Rzeczypospolitej. Ciosaniec od początku był administrowany przez Cystersów i głównie nim zawdzięcza swój rozkwit. od 1410 Ciosaniec należał do opactwa w Kaszczorze. W XVIII wymienia się tu filię kościoła prowadzoną przez ojca Bonifacego. W 1777 roku stary drewniany kościół zastąpiono nowym, a w 1789 Ciosaniec stał się samodzielną parafią. Stało się tak, gmina Ciosaniec mocno się rozrosła w wyniku dynamicznego rozwoju kraju.Ciosaniec

Ciosaniec to miejscowość którą zamieszkuje około 800 mieszkańców. W Ciosańcu znajduje się Zespół Szkół do którego uczęszcza 234 uczniów oraz oddział przedszkolny.

ZABYTKI:

Kościół św. Michała Archanioła, świątynia parafialna wzniesiona w latach 1912-1914 w stylu neobarokowym. Wszystkie zabytki znajdujące się w świątyni pochodzą z poprzedniego kościoła zbudowanego w 1777 roku przez cystersów z pobliskiego Przemętu.
W prezbiterium płaskorzeźba Michała Archanioła.Kościół_Ciosaniec

Komentowanie wyłączone.

OdWiEdZiŁo NaS jUż:
Darmowy licznik odwiedzin
OsÓb