Archiwum dnia 9 maja 2022

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”-klasy I-III i IV-VIII

Autor: Aneta Markiewicz dnia 9 maja 2022

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” w dniach 26-30.04.2022 uczniowie klas 1-3 i 4-8 Szkoły Podstawowej w Ciosańcu ponownie wyruszyli na wycieczkę, tym razem na północ Polski.

Nasza wyprawa rozpoczęła się od położonego na wyspie Wolin Centrum Słowian i Wikingów. Mogliśmy obejrzeć skansen, który jest  rekonstrukcją zabudowy Wolina z okresu wczesnego średniowiecza, a także przejść przez bramę i poczuć się jak 1000 lat temu.

Odwiedziliśmy Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego  w Wolinie, gdzie prezentowane są eksponaty dotyczące plemienia Wolinian, systemu obronnego miasta, rzemiosła i wierzeń jego średniowiecznych mieszkańców.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było wejście na najwyższą morską latarnię na polskim wybrzeżu, która znajduje się w Świnoujściu. Mieliśmy do pokonania 308 schodów, nie było łatwo, ale daliśmy radę. Poczuliśmy wielki niedosyt i postanowiliśmy zdobyć kolejną latarnię, tym razem w Niechorzu.

Następnie w Trzęsaczu, w Multimedialnym Muzeum poznaliśmy historię i legendy związane z miasteczkiem i ruinami kościoła pw. św. Mikołaja, a także informacje geograficzne o 15. Południku. Tu przekonaliśmy się, że należy czuć respekt i pokorę przed żywiołami przyrody.

W Międzyzdrojach starsi uczniowie udali się do Oceanarium, gdzie mieli możliwość zobaczyć ryby z najdalszych zakątków świata – drapieżne rekiny i mureny, przepięknie ubarwione ryby raf koralowych – błazenki, rogatnice, ustniczki oraz słodkowodne piękności – jesiotry, cichle, arapaimy oraz wiele innych.

W drodze powrotnej poznaliśmy historię najstarszego obiektu sakralnego na Pomorzu Zachodnim – Katedry w Kamieniu Pomorskim. We wnętrzu starej świątyni przykuły naszą uwagę romańskie portale i malowidła, gotycki ołtarz główny w formie tryptyku oraz obrazy przedstawiające sceny Męki Pańskiej.

Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, bogatsi o nowe informacje, doświadczenia i niezapomniane wrażenia. Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie będziemy mieli możliwość uczestniczenia w równie interesującej wycieczce po naszym pięknym kraju.